środa, 17 grudnia 2008

Nowa Energia - Jedyny wortal energetyczny w polskim Internecie

Wydawnictwo "Nowa Energia" uruchomiło wortal energetyczny poświęcony tematyce nowej energii. Zmienił się nie tylko wygląd strony, ale także jej funkcjonalność. Pojawiła się między innymi możliwość komentowania artykułów i dyskusji na forum energetyków.

Dużą część wortalu stanowią informacje dotyczące energetyki w Polsce. Częste aktualizacje w kategoriach "news" i "wiadomości techniczne" pozwalają internautom otrzymać codzienną dawkę najważniejszych informacji dotyczących energetyki w Polsce. Na stronie zamieszczona jest również kategoria "konferencje" o najważniejszych wydarzeniach energetycznych tego typu w Polsce. Na stronie www.nowa-energia.com.pl można zapoznać się również z wybranymi artykułami z czasopisma "Nowa Energia".

Strona została utrzymana w kolorystyce czasopisma i logo Nowej Energii. Wortal energetyczny jest kolejnym etapem podejmowanych wyzwań przez Wydawnictwo.

środa, 23 lipca 2008

Rusza nowa strona dot. energetyki konwencjonalnej

Rusza nowa strona internetowa dotycząca energetyki konwencjonalnej w Polsce. Znana już wielu osobom strona www.elektrownie.com.pl zostanie całkowicie zmieniona. Będzie podobnie prowadzona do tego bloga. W związku z powyższym blog Energetyka nie będzie już aktualizowany. Jeszcze raz serdecznie zapraszam na moją nową stronę www.elektrownie.com.pl.

Z poważaniem
PRzemek

czwartek, 3 lipca 2008

Stop CO2


Dokładnie rok temu ekolodzy z organizacji Greenpeace wdarli się na teren BOT Elektrowni Bełchatów. Weszli na chłodnię kominową i namalowali napis STOP CO2.

sobota, 28 czerwca 2008

Epokowa inwestycja w historii miasta - Elektrownia Rybnik 2

W Raporcie wyemitowanym w Telewizji TVT 27.06.2008 r. ukazał się materiał nt. planów budowy Elektrowni Rybnik 2. Koszt wybudowania elektrowni szacowany jest na 1,5 mld euro, a budowa miałaby być zakończona w latach 2014-2015. Pierwszym krokiem do realizacji tego ambitnego zadania ma być dokonanie zmiany planów zagospodarowania terenów przy Elektrowni Rybnik, na które już 26.06.2008 r. na sesji Rady Miasta zapalono zielone światło.




źródło: Raport TVT z 27.06.2008 r.

czwartek, 26 czerwca 2008

Tysiąc nowych megawatów w Ostrołęce?

Dzisiejszy Parkiet (26.06.2008 r.) odświeżył nieco temat budowy nowego bloku energetycznego przy Elektrowni Ostrołęka. Gazeta Prawna pisała co prawda już o tym prawie rok temu, ale dopiero teraz Grupa Kapitałowa Energa podaje, że moc bloku ma wynosić około 1000 MW, i kosztować - na dzień dzisiejszy - około 1,5 mld euro. Ale czy to nie są tylko deklaracje przed debiutem giełdowym? Dlaczego przez rok niczego więcej nie ustalono?

sobota, 14 czerwca 2008

Dom pełen energii, świat pełen energii

W czerwcu ruszyła kampania telewizyjna PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. To już drugi spot telewizyjny promujący firmę. Hasło aktualnej kampanii rozwija komunikat poprzedniej - „Dom pełen energii, świat pełen energii”.


czwartek, 12 czerwca 2008

Następny krok do budowy nowej elektrowni przez RWE

Pierwsze przepowiednie zaczynają się potwierdzać. 19 listopada 2007 roku pisałem na blogu, że RWE chce wybudować elektrownię w Polsce. Dzisiaj została podpisana umowa. Więcej szczegółów dotyczących umowy już wkrótce.




źródło: TVN CNBC z 12.06.2008 r.

środa, 11 czerwca 2008

Czy będą w Polsce wirtualne elektrownie?

Ponieważ nie są budowane praktycznie żadne nowe elektrownie w Polsce, jest pomysł na tworzenie tzw. wirtualnych elektrowni. Polega to na tym, że część odbiorców (głównie przemysłowych) w zamian za obniżkę ceny energii elektrycznej dobrowolnie godzi się na to, że w krytycznej sytuacji w pierwszej kolejności zostanie jej pozbawiona. Uwolnione w ten sposób megawaty operator może wówczas wykorzystać, by ratować duszący się z braku mocy system elektroenergetyczny. Chętnych na takie warunki jak narazie nie ma.

wtorek, 3 czerwca 2008

RWE Stoen podnosi ceny energii

Podwyżki nie unikną klienci indywidualni RWE Stoen, który od lipca 2008 roku podnosi ceny energii elektrycznej. W materiale filmowym w TVN CNBC znalazłem wypowiedzi w tym temacie przedstawicieli holdingów i koncernów energetycznych w Polsce.




źródło: TVN CNBC z 03.06.2008 r.

wtorek, 20 maja 2008

Most energetyczny

Znowu mówi się o moście energetycznym, mającym połączyć systemy przesyłowe Polski i Litwy.

Projekt ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne obu krajom, umożliwić handel energią i w pewnym stopniu zapewnić dostawy energii na Litwę po planowanym na przyszły rok wyłączeniu elektrowni atomowej w Ignalinie.

Po wybudowaniu nowej elektrowni jądrowej - co jest planowane z udziałem Polski - most energetyczny będzie pozwalał na zaopatrzenie polskiego systemu energetycznego w energię produkowaną na Litwie.




źródło: TVN CNBC z 19.05.2008 r.

wtorek, 13 maja 2008

Co dzieje się z polską energetyką?




źródło: TVN, Fakty z 12.05.2008 r.


źródło: TVP1, Wiadomości z 12.05.2008 r.

piątek, 2 maja 2008

Do rezerwy

Znowu do zimnej rezerwy idzie PKE SA Elektrownia Halemba. Na sezonowy odpoczynek 1 czerwca 2008 roku wybiera się również PKE SA EC1 Bielsko-Biała. Oficjalny komunikat znajduje się na stronie internetowej PKE SA.
Po przeczytaniu tej informacji przypomniałem sobie ubiegłe lato, kiedy to w lipcu na skutek problemów w krajowym systemie elektroenergetycznym Elektrownia Halemba musiała być wybudzana z zimnej rezerwy. Czy w tym roku będzie tak samo?

Poniżej przedstawiam podstawowe informacje o odstawianych wkrótce elektrowniach:

1. PKE SA Elektrownia Halemba
ul. Piotra Skargi 67
41-706 Ruda Śląska 6
tel. 032 242 00 41 wew. 51 22
fax: 032 242 28 57
www: www.elhalemba.pke.pl
e-mail: elhalemba@elhalemba.com.pl

1.1. Podstawowe dane techniczne:
Rok uruchomienia elektrowni: 1963
Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 1963
Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny
Liczba kotłów energetycznych: 4
Wydajność znamionowa kotłów energetycznych: 860 t/h
Liczba turbozespołów: 4
Moc elektryczna zainstalowana: 200 MW
Moc elektryczna osiągalna: 200 MW

1.2. Podstawowe urządzenia:
Kotły: 4 kotły - OP-215 (Rafako)
Turbiny: 2 turbiny - TK-50 (Skoda), 2 turbiny - TK-50 (Zamech)

2. PKE SA Elektrociepłownia Bielsko-Biała
ul. Tuwima 2
43-300 Bielsko-Biała
tel. 033 499 10 00
fax: 033 499 11 09
www: www.pke.pl
e-mail: zec@ecbielsko.pke.pl

2.1. Podstawowe dane techniczne:
Rok uruchomienia elektrowni: 1960
Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 1970
Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny
Liczba kotłów energetycznych: 4
Wydajność znamionowa kotłów energetycznych: 610 t/h
Liczba turbozespołów: 3
Moc elektryczna zainstalowana: 81,2 MW
Moc elektryczna osiągalna: 77 MW

2.2. Podstawowe urządzenia:
Kotły: 2 kotły - OP-120 (Pauker), 1 kocioł - OP-140 (Rafako), 1 kocioł - OP-230 (Rafako)
Turbiny: 2 turbiny - TUK-25 (1 Brneńska), 1 turbina - TP-30 (Zamech)

środa, 16 kwietnia 2008

Jak do tego doszło?

Dzisiaj będzie dość dużo czytania. Po tygodniu od awarii w Szczecinie przeanalizowałem wszystkie zebrane przeze mnie materiały z tych dni. Śmiało rzucane są teorie przyczyny awarii. Jedna z nich - moim zdaniem najbardziej prawdopodobna, ale pośrednia - to zły stan sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia. Bezpośrednią przyczyną tej usterki były jednak katastrofalne warunki atmosferyczne.



W Kurierze Szczecińskim z 09.04.2008 r. znalazłem artykuł pt.: “Jak to się stało?” gdzie pierwsze zdanie brzmi: “Pod naciskiem mokrego i ciężkiego jak ołów śniegu słupy energetyczne podtrzymujące jedną z dwóch głównych linii przesyłowych do Szczecina pękały jak zapałki, linie rwały się jak nici.” Dalej też jest dość rzeczowe wyjaśnienie: “Należąca do Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator linia przesyłowa Morzyczyn - Police (220 KV), biegnąca również nad Odrą na północ od Szczecina, uszkodzona została tak poważnie, że jej naprawa zająć może nawet kilkanaście dni. Obciążona nadmiernie linia wysokiego napięcia Krajnik - Glinki została zerwana (…). Uszkodzeniu uległy również trzy pozostałe linie energetyczne zasilające miasto, o mniejszej mocy (110 KV), pełniące rolę linii rezerwowych. W wyniku tak nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Szczecin praktycznie został odcięty od źródeł zasilania w energią elektryczną. Ale nie tylko sam Szczecin. W promieniu około 100 km od miasta prądu pozbawieni byli mieszkańcy większości powiatów. W sumie bez prądu było conajmiej kilkaset tysięcy mieszkańców regionu.” Z Pulsu Biznesu z 09.04.2008 r. dowiedziałem się, że na linii Morzyczyn-Glinki przewróciło się aż 16 czterdziestometrowych słupów energetycznych. Potem w Kurierze Szczecińskim i Gazecie Wyborczej ze Szczecina z 11.04.2008 r., że złamało się 17 pięćdziesięciometrowych słupów. Na ziemi znalazło się 57 km przewodów o wadze około 114 ton. Przed ekipą z Elbudu, która będzie odbudowywać linię stoi wiele wyzwań.

W Kurierze Szczecińskim z 11.04.2008 r. można przeczytać: “(…) stały one (słupy, przyp. red.) na terenie wybitnie podmokłym, na który nie da się teraz wjechać żadnym pojazdem. Trwało poszukiwanie specjalnych mat, po których ciężkie pojazdy mogłyby dojechać do zniszczonych słupów. Demontaż zniszczonych urządzeń, wyprodukowanie i montaż nowych mogą - według opinii służb energetycznych - potrwać nawet dwa miesiące. Konieczna też będzie naprawa linii niższego napięcia (15 kV). Na nich również doszło do złamania słupów i zerwania przewodów. Niestety, i tutaj największym problemem będzie dojechanie do zniszczonych słupów.”


Autor zdjęcia: Rafał Rataj (www.tvn24.pl)

W wyniku tych zdarzeń wyłączyły się również dwie elektrociepłownie: Szczecin i Pomorzany.

W poszukiwaniu fachowych wyjaśnień zajrzałem na stronę internetową PSE-Operatora SA gdzie na dzień dzisiejszy są dwa komunikaty. Pierwszy z 08.04.2008 r. w sprawie braku zasilania na terenie aglomeracji szczecińskiej i następny również z dnia awarii w sprawie przywrócenia zasilania Szczecina.

Dlaczego tak się stało można sobie wytłumaczyć, gdy spojrzymy na schemat sieci przesyłowej, na której widać, że tylko kilka miast - szczególnie na południu Polski - ma linie pierścieniowe, które pozwalają na zasilanie miasta w energię elektryczną z różnych stron (źródeł). W Szczecinie brakuje elektrociepłowniom awaryjnych linii energetycznych.



źródło: www.pse-operator.pl

W Parkiecie z 11.04.2008 r. natrafiłem na artykuł “Elektrownia Enei w Szczecinie”. No i tu jest najlepszy numer, gdzie przedstawiciel Enei mówi o tym, że chcą przejąć elektrociepłownie w Szczecinie, albo wybudować w tym rejonie swoją własną elektrownię o mocy 800-1000 MW, co ich zdaniem zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii. Całą winą chcą obarczyć Polską Grupę Energetyczną, bo to do niej aktualnie należą trzy źródła energii Zespołu Elektrowni Dolna Odra (Dolna Odra, Pomorzany i Szczecin) i to one - według Enei - nie utrzymały się w systemie pracy wyspowej. Faktycznie - jak przyznała PGE w Parkiecie z 15.06.2008 r. w artykule pt.: “Enea i PGE: kłótnia o odpowiedzialność” - (…) elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany się wyłączyły, ale na skutek awarii sieci. Elektrownia Dolna Odra pracowała zaś bez zakłóceń. - Ponowne uruchomienie elektrociepłowni Szczecin i Pomorzany wymagało podania napięcia w sieci elektroenergetycznej, będącej własnością Enei Operator. Usunięcie awarii sieciowej leżało wyłącznie po stronie tej spółki. Jest ona odpowiedzialna za zarządzanie sieciami (…).” Jest jednak druga strona medalu. W tym samym artykule napisane jest, że elektrociepłownie nie są przystosowane do pracy w systemie wyspowym, co nie tłumaczy Enei, iż gdyby posiadała te elektrociepłownie, to nie byłoby większej przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Z osądami poczekajmy jednak na raporty, które zapewne za kilka tygodni ujrzą światło dzienne.

Polecam materiały filmowe, które dostępne są w Internecie, a w sczególności raport TVN24.

A tak na zakończenie pewne zdanie, które każdy z nas w przeszłości czytał, a które znalazłem w artykule pt.: "Egipskie ciemności" w Dzienniku Bałtyckim 09.04.2008 r.: “Jak tym pstryczkiem zrobisz pstryk, to się ciemno zrobi w mig".

środa, 9 kwietnia 2008

I znowu blackout...

Blackout tym razem w Szczecinie:

Źródło: Wiadomości TVP1 z 08.04.2008 r.

piątek, 4 kwietnia 2008

Szkoci w Polsce chcą postawić elektrownię

Za około trzy lata - według prezesa firmy Gibson Group - w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie znajduje się Silesia, ma powstać niskoemisyjna elektrociepłownia o mocy około 120 MW opalana węglem kamiennym. Firma zamierza również wykorzystywać do ogrzewania metan z kopalni oraz miały najsłabszej kategorii.
Gibson Group International to szkocka firma z siedzibą w Glasgow, założona przez Toma Gibsona. Działa głównie w branży energetycznej i ciepłownictwie. Jej przedstawiciele od kilku lat deklarują inwestycje w Polsce, przymierzając się m.in. - obok kupna kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - do uruchomienia w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku elektrociepłowni i kopalni węgla.

poniedziałek, 10 marca 2008

Czy powstanie Elektrownia Lublin?

Już za dwa lata ma ruszyć budowa Elektrowni Lublin (zwana też Elektrownią Wschód) działającej w oparciu o węgiel kamienny - zapowiedzieli dzisiaj na konferencji prasowej w Lublinie przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej SA. Miałyby być to dwa bloki energetyczne o mocy około 800 MW każdy.

źródło: TV Biznes z 11.03.2008 r.

W grę wchodzą dwie lokalizacje, jedna w odległości 6, druga 8 km od kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Nieprzypadkowo, bo to właśnie Bogdanka, która do 2013 planuje uruchomienie szybu w Stefanowie i podwojenie wydobycia ma być najważniejszym partnerem Elektrowni Lublin.
Plany znalazły już uznanie w Ministerstwie Skarbu Państwa, które ma udziały w obydwu spółkach.

Konferencja prasowa PGE, źródło: www.dziennikwschodni.pl, realizacja A. Antoń

sobota, 1 marca 2008

Elektrownie w portach

Tym razem padła propozycja budowy elektrowni na terenach portów w Szczecinie i Świnoujściu. Co prawda są to wstępne deklaracje, ale wiele wskazuje na to, że powstałyby dwie elektrownie. Jeden inwestor zainteresowany jest Świnoujściem. Można przypuszczać, że jednym z argumentów za tą lokalizacją jest fakt, iż elektrownia byłaby zasilana albo węglem, albo gazem, albo też jednym i drugim paliwem. W Świnoujściu, w przyszłości miałby powstać gazoport z terminalem skroplonego gazu ziemnego, który mógłby być paliwem dla nowej elektrowni.

Drugi inwestor wybudowałby elektrownię opalaną węglem kamiennym w Szczecinie na terenie półwyspu Ostrów Grabowski.


Obydwie elektrownie miałyby dysponować mocą około 1600 MW. To prawie tyle co ma Elektrownia Dolna Odra, która aktualnie dysponuje mocą 1772 MWe (na fotografii).

wtorek, 12 lutego 2008

Azoty chcą zbudować elektrownię

W dzisiejszym Parkiecie (12.02.2008 r.) wyczytałem, że Południowy Koncern Energetyczny SA i Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA opracowały wspólny projekt budowy bloku energetycznego opartego na zgazowaniu węgla (nieemitującego do atmosfery dwutlenku węgla). Docelowo instalacja miałaby zostać rozbudowana, uzyskując ostatecznie około 650 megawatów mocy. Koszt tej inwestycji jest szacowany na kilkaset milionów euro. Ze względu na to, iż inwestycja byłaby proekologiczna, inwestor będzie ubiegał się o pieniądze unijne.

Czy tu powstanie elektrownia?


Jednak więcej informacji podała Polska Agencja Prasowa SA: "Przedsięwzięcie dotyczy tzw. poligeneracji, czyli budowy bloku o mocy ok. 150 megawatów elektrycznych i 100 cieplnych, opartego na zgazowaniu węgla. Uzyskany w ten sposób gaz syntezowy (dający dalsze ok. 250 megawatów mocy) byłby wykorzystywany w elektrowni oraz do procesów technologicznych zakładów azotowych. Zakłady odbierałyby także ciepło. Czas budowy takiej elektrowni szacowany jest na ok. trzy lata. Częścią projektu miałoby być także wychwytywanie powstającego w tym procesie dwutlenku węgla oraz lokowanie go np. w strukturach geologicznych pod ziemią.
Docelowo instalacja miałaby zostać rozbudowana, uzyskując ok. 650 megawatów mocy. Ten etap przedsięwzięcia byłby już realizowany w pobliskiej, należącej do PKE Elektrowni Blachownia. Jeżeli nie powstanie tam ani duży blok, ani ta pilotażowa instalacja, przyszłość tej wysłużonej i nierentownej elektrowni stanie pod znakiem zapytania.(...)
PKE przygotował także drugi projekt dotyczący tzw. sekwestracji, czyli wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, który zamiast trafiać do atmosfery, byłby skraplany i magazynowany w strukturach geologicznych, na przykład w górach. Miałoby to być realizowane w elektrociepłowni w Bielsku-Białej.
Projekt w Kędzierzynie-Koźlu, jeżeli zostanie zaakceptowany, wpisuje się w strategię PKE, z której wynika konieczność odbudowy mocy w Elektrowni Blachownia. Stara elektrownia w Blachowni może pracować najdalej do 2013 roku. Inny nowy blok, o mocy 440-460 megawatów, ma powstać w Elektrowni Halemba, która - podobnie jak Blachownia - jest wysłużona i nierentowna. W Halembie ma powstać także spalarnia śmieci."

piątek, 8 lutego 2008

Jeszcze droższy prąd?

Źródło: TVN CNBC z 06.02.2008 r.

Dzisiaj troszkę bardziej niż zwykle zainteresowałem się ceną energii elektrycznej. Prawie wszystkie media informują nas, że elektrownie z przewidywanego braku uprawnień do emisji CO2 mogą zmniejszyć produkcję energii elektrycznej. Choć nie ma jeszcze decyzji, to na przykład Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przewiduje, że może być zmuszony do ograniczenia rocznej produkcji energii z 12,5 TWh do 7 TWh, czyli o ponad 40 procent (Gazeta Prawna z 08.02.2008 r.).

Jest jednak światełko w tunelu. W Parkiecie z 08.02.2008 r. jest informacja o możliwości uzyskania przez nasz kraj tzw. kredytu emisyjnego - nad tym pracuje Jerzy Buzek. Chodzi o to, że Polska dostałaby większe limity na emisję CO2 w najbliższych pięciu latach, w zamian zgodziłaby się na ich zmniejszenie o taką samą kwotę w kolejnej pięciolatce, co z kolei dałoby polskiej gospodarce, a w szczególności energetyce, szanse na przystosowanie się do zaostrzonych norm emisyjnych.

Jest jeszcze jedna strona medalu, o której pisze wspomniana wcześniej Gazeta Prawna. Otóż, co zrobią kopalnie węgla brunatnego, które nie mają alternatywnego rynku zbytu, kiedy to "ich" elektrownia zmniejszy produkcję? To efekt domina, który pociągnie za sobą m.in. zmniejszenie wydobycia, nie mówiąc już o rentowności firm. A konsekwencją wszystkiego jest oczywiście podwyżka cen dla gospodarstw domowych.

czwartek, 31 stycznia 2008

PGE wyróżniona w konkursie reklamy Idea Awards

Zapewne wiele osób zainteresowanych energetyką - i nie tylko - widziało reklamę PGE "Dom pełen energii". PGE została wyróżniona i zwyciężyła w kategorii usługi/outdoor w IV kwartalnej edycji konkursu Idea Awards 2007.

czwartek, 24 stycznia 2008

Definicja elektrowni

Dzisiaj, podczas przygotowywania prezentacji i poszukiwania przeze mnie śmiesznej anegdotki na temat energetyki, natknąłem się w Internecie na definicję elektrowni:

"Elektrownia jest Fabryką, według legend nawet podwójną. Jej podstawową działalnością jest produkcja chmurek w tzw. chłodniach kominowych i kominach. Chłodnie kominowe to grube kominy odpowiedzialne za chmurki białe. Kominy to te chude wysokie budowle, które najczęściej odpowiadają za produkcję chmurek ciemnych. Dodatkowo jak głoszą legendy elektrownia poprzez produkcję chmurek zapewnia ludziom dostawę prądu do mieszkań, co wydaje się sprawą kontrowersyjną.

Coraz częściej pojawiają się elektrownie bezcelowe. Elektrownie takie nie produkują chmurek, i nie wiadomo na kiego grzyba się je konstruuje.

Elektrownia słoneczna - wykonana po to by grzała się na słoneczku.
Elektrownia wiatrowa - również lubi słoneczko, ale potrzebuje dodatkowo wiatru, gdyż jest jej gorąco.
Elektrownia wodna - nieco inna technologia, lubi się pluskać.
Elektrownia atomowa - w przypadku tej elektrowni, powiedzenie na kiego grzyba nabiera nowego znaczenia, technologia dla ludzi lubiących ryzyko, i genetycznie modyfikowaną żywność. W Polsce nie ma żadnej, ponieważ Kaczor nie wykwakał zgody.
Inne Elektrownie - zapewne również technologicznie bezcelowe."

A teraz podaję źródło: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Elektrownia

piątek, 18 stycznia 2008

Wzrost cen energii elektrycznej

... a jednak - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Mariusz Swora, zatwierdził cenniki na energię elektryczną. Tym samym nastąpi wzrost cen energii elektrycznej średnio o 12 procent już od 1 lutego 2008 r. Jest to dość drastyczny wzrost, co moim zdaniem lawinowo pociągnie za sobą podwyżki innych usług czy produktów. Wkrótce się przekonamy. Ale trzeba też popatrzeć z drugiej strony. Budowa nowych jednostek wytwórczych w Polsce, limity CO2, produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - to musi kosztować. Musi niestety kosztować nas wszystkich :-(