Bloki elektrowni pierwotnie miały pracować 10 tys. godzin, a przepracowały już 20 tys. godzin. Elektrownia deklaruje, że mogą jeszcze pracować do 2022 roku bez pogorszenia parametrów technicznych. Ich koniec jest jednak nieuchronny i bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego wymaga inwestycji w nowe bloki.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo nic na temat parametrów technicznych nowej elektrowni. Wiadomo natomiast czym dysponuje dzisiaj ZEO:
- Elektrownia Ostrołęka B - o mocy zainstalowanej elektrycznej wynoszącej 647 MW. Wyposażona jest w trzy bloki energetyczne o mocy osiągalnej odpowiednio: blok 1 – 221 MW, blok 2 – 200 MW, blok 3 – 226 MW. Paliwem podstawowym kotłów energetycznych jest węgiel kamienny, a paliwem pomocniczym olej opałowy. Energia elektryczna wytwarzana jest w tym źródle w kondensacji, wyprowadzana jest na napięciu 220 kV (blok nr 1 i blok nr 2) oraz 110 kV (blok nr 3). Jest to jedyna elektrownia systemowa w północno-wschodnim rejonie Polski, a praca jej bloków energetycznych jest niezbędna dla utrzymania poziomów napięć w tym rejonie i dla zapewnienia bezpiecznego prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
- Elektrociepłownia Ostrołęka A - o mocy elektrycznej zainstalowanej turbozespołów wynoszącej 93,5 MW i mocy elektrycznej osiągalnej turbozespołów - 75,0 MW. Moc cieplna maksymalna - 456,1 MW. Elektrociepłownia Ostrołęka A posiada cztery turbozespoły współpracujące z pięcioma kotłami energetycznymi. Do części kolektorowej kotłowni podłączony jest kocioł sodowy będący własnością firmy Stora Enso Poland SA(zakłady celulozowo-papiernicze). Paliwem podstawowym kotłów nr 1, 2, 3 i 5 jest węgiel kamienny, a kotła nr 4 (kocioł fluidalny) biopaliwo w postaci kory i zrębków drzewnych. Paliwem pomocniczym kotłów jest olej opałowy. Do produkcji energii elektrycznej i cieplnej wykorzystywane jest paliwo w postaci pary z kotła sodowego. Paliwem podstawowym kotła sodowego są pozostałości po produkcji celulozy. Energia elektryczna wytwarzana jest w skojarzeniu z energią cieplną i wyprowadzana jest na napięciu 110 kV i 6 kV. Elektrociepłownia Ostrołęka A energię cieplną dostarcza odbiorcom przemysłowym i komunalnym z terenu miasta Ostrołęki.
Zdjęcia pobrano ze strony internetowej Zespołu Elektrowni Ostrołęka: www.zeo.pl
1 komentarz:
http://elektrowniaostroleka.pl/2011/06/pytania-mieszkancow-ul-krancowej/
Prześlij komentarz