Już za dwa lata ma ruszyć budowa Elektrowni Lublin (zwana też Elektrownią Wschód) działającej w oparciu o węgiel kamienny - zapowiedzieli dzisiaj na konferencji prasowej w Lublinie przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej SA. Miałyby być to dwa bloki energetyczne o mocy około 800 MW każdy.
źródło: TV Biznes z 11.03.2008 r.
W grę wchodzą dwie lokalizacje, jedna w odległości 6, druga 8 km od kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Nieprzypadkowo, bo to właśnie Bogdanka, która do 2013 planuje uruchomienie szybu w Stefanowie i podwojenie wydobycia ma być najważniejszym partnerem Elektrowni Lublin.
Plany znalazły już uznanie w Ministerstwie Skarbu Państwa, które ma udziały w obydwu spółkach.
Konferencja prasowa PGE, źródło: www.dziennikwschodni.pl, realizacja A. Antoń
poniedziałek, 10 marca 2008
sobota, 1 marca 2008
Elektrownie w portach
Tym razem padła propozycja budowy elektrowni na terenach portów w Szczecinie i Świnoujściu. Co prawda są to wstępne deklaracje, ale wiele wskazuje na to, że powstałyby dwie elektrownie. Jeden inwestor zainteresowany jest Świnoujściem. Można przypuszczać, że jednym z argumentów za tą lokalizacją jest fakt, iż elektrownia byłaby zasilana albo węglem, albo gazem, albo też jednym i drugim paliwem. W Świnoujściu, w przyszłości miałby powstać gazoport z terminalem skroplonego gazu ziemnego, który mógłby być paliwem dla nowej elektrowni.
Drugi inwestor wybudowałby elektrownię opalaną węglem kamiennym w Szczecinie na terenie półwyspu Ostrów Grabowski.
Obydwie elektrownie miałyby dysponować mocą około 1600 MW. To prawie tyle co ma Elektrownia Dolna Odra, która aktualnie dysponuje mocą 1772 MWe (na fotografii).
Subskrybuj:
Posty (Atom)