sobota, 27 października 2007

Zielona energia

Czy Polska da sobie radę z unijnymi wymogami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych? Na to pytanie od kilkunastu miesięcy próbuje odpowiedzieć wielu ekspertów. Mnie zainteresował ostatnio materiał w Biznes Wydarzeniach z 25.10.2007 r. emitowany w TV Biznes. Daje do myślenia...


piątek, 26 października 2007

Czy to oszczędność energii elektrycznej?

Pojutrze, 28 października cofamy wskazówki z 3:00 na 2:00 i śpimy o godzinę dłużej, czyli odwoływany jest czas letni środkowoeuropejski. W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1977 r. - wtedy się urodziłem :-) Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Poza Europą występuje m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii czy Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie zmienia czasu latem, jest Japonia.
Przesuwanie wskazówek zegara ma największy sens w krajach położonych na średnich i dużych szerokościach geograficznych, gdzie różnice między długością dnia latem i zimą są bardzo duże. Głównym powodem, dla którego przesuwa się czas, według wielu opinii jest oszczędność energii elektrycznej. Czy oby napewno?
Otóż żarówki i urządzenia produkujące światło stanowią niewielki procent odbiorników energii elektrycznej. Z tego też powodu praktycznie nie widoczne są różnice w poborze energii.
W takim razie zalet zmiany czasu należy szukać przede wszystkim poza oświetlonymi pomieszczeniami, gdzie bardziej efektywna jest praca w świetle dnia.
W tym dniu niestety niektórzy odczują pewne niedogodności wynikające z zaburzenia pracy zegara. Największe problemy ma kolej, która musi w dniu zmiany albo korygować rozkłady jazdy, albo pasażerowie muszą... stać godzinę na jakieś stacji.

czwartek, 25 października 2007

General Electric również chce zbudować elektrownię w Polsce

W Dzienniku (25.10.2007 r.) ukazał się wywiad z Lesławem Kuzajem, dyrektorem General Electric w Europie Środkowej, który zainteresował mnie przede wszystkim ze względu na informację dotyczącą budowy elektrowni w Polsce o mocy 800 MW.
Już rok temu GE deklarował budowę nowatorskiej elektrowni w Polsce, w której prąd miałby być wytwarzany poprzez zgazowywanie węgla kamiennego. Do dzisiaj nikt w tym temacie nic nie zrobił.
Lesław Kuzaj powiedział: "Ze względu na największe zasoby węgla, ale przede wszystkim całą infrastrukturę z węglem związaną - instytuty badawcze, uczelnie itd. - Polska wydaje się miejscem idealnym. To jest jednak projekt, w który powinny zaangażować się rządy albo Unia Europejska wespół z lokalnym rządem".

Myślę, że tak będzie z większością pomysłów (tych, o których już się mówi i tych, o których jeszcze nic nie wiemy) i tylko część z nich może się zmaterializować.

sobota, 20 października 2007

Elektrownia jak marzenie

Na Dolnym Śląsku powstanie nowa wielka elektrownia - taką deklarację złożyły trzy państwowe koncerny: KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i EnergiaPro.

Jak podała Gazeta Wyborcza z Wrocławia (18.10.2007 r.) oraz Gazeta Lubuska (18.10.2007 r.) nowa elektrownia ma być duża - będzie produkować 800-1000 MW, dwa razy mniej niż BOT Elektrownia Turów, ale dwukrotnie więcej od Elektrowni Konin. Powinna powstać do 2013 roku za ok. 1,5 mld euro. Nie wiadomo, gdzie zostanie wybudowana ani jaki surowiec będzie wykorzystywać do produkcji energii.

W podpisanym w tym tygodniu liście intencyjnym koncerny podzieliły się rolami. KGHM ma wskazać kilka możliwych lokalizacji elektrowni, określić swoje zapotrzebowanie na energię i udostępnić wyniki prowadzonych przez kombinat prac badawczych. Tauron powinien wybrać rodzaj paliwa, a EnergiaPro - przeprowadzić analizę wykorzystania produkowanego prądu. Deklaracja polskich koncernów jest odpowiedzią na ujawnioną dwa tygodnie temu informację o planach budowy dużej elektrowni na Dolnym Śląsku przez szwedzki koncern Vattenfall.

sobota, 6 października 2007

Energetyczny Tauron

Spółka Energetyka Południe zaprezentowała nowe logo i nazwę firmy. Jak informuje portal brief.pl - kompleksową zmianą wizerunku firmy zajęła się Grupa A5/Totem, natomiast komunikacją PR zajęła się kancelaria Beliard.
Tauron Polska Energia - to nowa nazwa grupy kapitałowej Energetyka Południe, w skład której wchodzą m.in. spółki: Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro Koncern Energetyczny i Elektrownia Stalowa Wola. Grupa - drugi co do wielkości producent energii elektrycznej w Polsce - powstała w wyniku rozpoczętej w 2006 roku konsolidacji pionowej sektora energetycznego. W związku z planami dalszego rozwoju, m.in. poprzez kolejne inwestycje i zwiększenie efektywności, Tauron Polska Energia zamierza pozyskać środki poprzez debiut giełdowy.

Popularność zapewne bije strona internetowa Świątyni Taurona. Skojarzenia mówią same za siebie. Pozostawiam to bez komentarza.

poniedziałek, 1 października 2007

Vattenfall chce wybudować w Polsce gigantyczną elektrownię

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall chce wybudować koło Ścinawy największą w Polsce elektrownię o mocy około 4000 MW (pięć bloków energetycznych po 800 MW każdy). Według Faktów w TVP3 Wrocław z 30.09.2007 r. paliwem miałby być węgiel brunatny z położonego w okolicy wielkiego złoża. Wartość inwestycji szacowana jest na 5 mld euro.


Źródło: Fakty wieczorne w TVP3 Wrocław z 30.09.2007 r.

Inne źródła (Gazeta Wyborcza Wrocław z 02.10.2007 r. i Gazeta Wrocławska z 02.10.2007 r.) podają natomiast, iż elektrownia zasilana byłaby węglem kamiennym sprowadzanym z Górnego Śląska (dobre połączenie kolejowe) oraz gazem (prawdopodobnie rosyjskim). A dopiero z czasem elektrownia mogłaby wykorzystać pokłady węgla brunatnego, zalegające między Legnicą a Ścinawą.